Výber projektora

Podobne ako pri výbere plátna je potrebné si vhodne zvoliť odkiaľ budete premietať, čo budete premietať a aký veľký obraz budete premietať. A v akej kvalite. K projekčným zariadeniam patrí aj diaprojektor, episkop, filmový projektor, meotar.. Tieto zariadenia sú už väčšinou nahrádzané videoprojektormi.


Odkiaľ - z dôvodu inštalácie projekčného zariadenia. Pri pevných inštaláciách sa projektor umiestňuje "hlavou dole" pod strop na montážne skrutky, ktoré sú osadené na spodnú časť projektora a preto projektor musí umožňovať vertikálne otočenie obrazu. Miesto inštalácie na strope závisí od konkrétneho typu projektora resp. od optiky projektora, z tohoto dôvodu pozor na prekážky ako sú svietidlá, klimatizačné jednotky alebo preklady. Ďalšou podstatnou informáciou je vzdialenosť projektora od stropu, resp. výška optiky vzhľadom k okraju plátna - tzv. offset a vzdialenosť dolného okraja premietaného obrazu od podlahy. K projektoru budete musieť priviesť káble pre jeho pripojenie k napájaniu a k zdroju signálu, prípadne k ovládaniu. Pokiaľ vopred vyberiete ľubovoľné miesto na strope kde bude projektor bez predchádzajúceho merania a výberu projektora, môže sa potom stať, že nenasvietite tak veľký obraz aký potrebujete.


príklad konektorov na bežnom projektore Čo budete premietať - pre premietanie obrazu z počítača si môžete vybrať z projektorov SVGA, XGA, WXGA, Full HD, WUXGA, 4K určených pre dátové prezentácie, tj. zámerom je premieteť obraz z monitora počítača alebo notebooku na plátno. Natívny formát obrazu projektora si vyberajte podľa počítača, ktorý budete k projektoru pripájať. Pokiaľ je pre vás prioritou premietanie filmov zo satelitu, internetu, káblovky, DVD, Bluray a podobne, vyberajte z kategórie projektorov určených pre Home Cinema aplikácie. Tieto projektory používajú inú technológiu ako bežné dátové projektory a poskytujú výrazne lepší obraz pre film a TV. Oba typy projektorov samozrejme umožňujú premietať počítačový obraz a film, ale vynikajú v tom na čo sú určené. Konektivita projektora určuje aké obrazové, zvukové alebo riadiace signály k nemu môžete pripojiť, štandardom sú vstupy HDMI, VGA a video (kompozit a S-video), RGB, YUV, DVI, u drahších SDI.. V prípade mobilnej aplikácie sú na trhu dostupné miniatúrne LED projektory o veľkosti mobilného telefónu (určené skôr pre zábavu), alebo ultraľahká kategória výkonných projektorov s hmotnosťou do 1kg. Pokiaľ budete zo sebou nosiť aj plátno môžete si tiež vybrať z cenovo dostupnejšej kategórie mobilných projektorov s hmotnosťou do 2.5kg.


Veľkosť obrazu - určuje aký výkonný projektor si budete musieť obstarať. Svetelný výkon projektora sa udáva v ANSI lúmenoch. Projektory pre bežné domáce použitie, pre inštalácie v kanceláriách, v menších triedach majú výkon 2000-4000 ANSI. Pre inštalácie v prednáškových sálach, kongresových miestnostiach sa používajú inštalačný EIKI projektor s dlhou optikou výkony okolo 5000 - 10000 ANSI, pre veľké koncertné podujatia, kiná, nasvecovanie budov sú to výkony presahujúce 10000 ANSI lúmenov. Zvýšenie výkonu sa dosahuje aj spájaním projektorov pre vyrvorenie väčšieho alebo neštandardného obrazu pomocou obrazových procesorov. Požiadavka na svetelný výkon určuje, pri akom silnom osvetlení bude prebiehať projekcia. Upozornenie - slnko nepresvietite žiadnym projektorom, na projekčnú plochu nesmie dopadať priame slnečné svetlo. Zvolená veľkosť premietaného obrazu vám určí projekčnú vzdialenosť - tj. kde bude musieť byť umiestnený projektor, aby ste dosiahli požadovaný rozmer obrazu. Projekčná vzdialenosť je daná konkrétnym typom projektora a závisí od inštalovanej optiky. Pre interaktívne aplikácie sa používajú projektory s veľmi krátkou projekčnou vzdialenosťou, kde z niekoľkých desiatok centimetrov nasvietite obraz s dvojmetrovou uhlopriečkou. Profesionálne inštalačné projektory majú výmenné objektívy, ktoré umožňujú nasvietiť ľubovoľne veľký obraz z takmer ľubovoľnej vzdialenosti (sály, kiná, divadlá, koncerty, výstavy..).


Rozlíšenie projektora - natívne rozlíšenie je údaj o základnom rozlíšení zobrazovacej jednotky projektora, ktoré je bez skreslení. Tj. koľko obrazových bodov obsahuje zobrazovací modul (LCD modul alebo DLP čip). Najčastejšie formáty sú SVGA (800x600), XGA (1024x768), WXGA (1280x800), HD Ready (1280x720), FullHD (1920x1080), WUXGA (1920x1200), 2K (2048x1080), Ultr HD / 4K (3840x2160)... Projektory elektronickým prepočtom bežne podporujú veľký rozsah formátov a rozlíšení ako UXGA, SXGA, WXGA, HD, XGA, SVGA, VGA, PAL (B, D, G, H, I, M, N, 576i/p), NTSC (M, 4.43/3.58 MHz, 480i/p), SECAM (B, D, G, K, K1, L) HD (1080i, 720p).. atď.. Prepočet vyského rozlíšenia na projektore s nízkym natívnym rozlíšením spôsobí rozmazanie obrazu alebo stratu detailov v obraze. Najviac sa to prejaví pri drobných písmenách textu, excel tabuľkách, CAD výkresoch, rastrovej grafike a podobne. Z natívneho rozlíšenia vyplýva základný formát obrazu, tj. pomer strán premietaného obrazu. Najstarším formátom je 4:3, pre rozlíšenia SVGA, XGA, širokouhlé formáty sú 16:10 WXGA a WUXGA, najčastejšie používané v kancelárskych aplikáciách a najrozšírenejší formát súčastnosti je 16:9 (FullHD, 4K..).


Keystone - možnosť urobiť korekciu lichobežníkového skreslenia premietaného obrazu, pokiaľ premietate na plochu pod uhlom. Projektory majú bežne korekciu vertikálneho skreslenia, horizontálna korekcia je u lepších inštalačných projektorov. Elektronický keystone výrazne uberá na kvalite výsledného obrazu, preto ho používajte čo najmenej. Pri pevných inštaláciách by elektronické nastavenia nemali byť použité. Profesionálne projektory majú optickú korekciu (Lens Shift), ktorá nespôsobí skreslenie obrazu. Geometrická korekcia obrazu u lepšie vybavených projektorov umožňuje premietanie na ľubovoľný objekt zmenou tvaru premietaného obrazu.


Kontrast projektora - udáva zobrazovaný pomer čiernej a bielej. Čím vyšie číslo, tým by to malo byť lepšie. Ale pozor, v poslednom čase nastal chaos okolo tohoto údaju vďaka dvom používaným normám. Môže sa stať, že vás predajca nechtiac zavedie uvedením vysokého kontrastu, ktorý bude v skutočnosti nižší ako u inej značky. Kontrast je tiež často udávaný zámerne nesprávne či už z obchodných dôvodov alebo v dôsledku nesprávneho merania. Meranie ovplyvňuje dynamická clona projektora, alebo rôzne konštrukcie tieniaceho kolieska u DLP projektorov. Pre domáce kino poskytne projektor s vysokým kontrastom a nižšou svietivosťou výrazne lepší obraz ako projektor s vyššou svietivosťou a nízkym kontrastom. Pri lepších lampových projektoroch pre domáce kino sa používajú kontrasty cez 30000:1, pre laserové projektory sú kontrasty 300000 a vyššie. Pre DLP technológiu zobrazovania sú kontrasty výrazne vyššie ako u LCD projektorov. Nové DLP projektory používajú množstvo nových technológií pre čo najlepší obraz, ako HDR pre väčšie množstvo detailov a farieb s presnejším zobrazením svetlých a tmavých oblastí, dynamickú clonu pre zvýraznenie kontrastu riadením svetelného výstupu projektora, široký farebný gamut a podobne..


Životnosť lampy - určuje koľko hodín prevádzky vám pri ideálnych podmienkach vydrží žiarovka. Obyčajne je udávané vyššie číslo, ktoré platí keď je projektor používaný v ekonomickom móde tj. pri nižšom svetelnom výkone lampy. Novým umelým zvýšením životnosti lámp je udávanie tzv. Edu módu - školskej životnosti, čo je reklamný trik s predpokladom obmedzeného denného používania prerátaného na počet dní. Projektor vám vždy oznámi uplynutie životnosti lampy pokiaľ sami nevynulujete počítadlo hodín v menu projektora. Lampu by ste mali po takejto výzve čo najskôr vymeniť. Jej ďalšie používanie môže poškodiť projektor. Ceny originálnych lámp sú pomerne vysoké, dajú sa však kúpiť náhrady, ktoré sú pri niektorých typoch výrazne lacnejšie. Pre projektor v záruke to nerobte, v prípade poruchy s neoriginálnou lampou môžete prísť o záruku. Originalitu lampy overíte na stránke výrobcu, keďže na trhu sú dostupé aj falzifikáty. A ešte pozor - pri kúpe neoriginálnej lampy sa vám môže stať, že dostanete len žiarovku bez modulu. Pokiaľ ste zruční tak ju preložíte do starého držiaka od vypálenej žiarovky. V opačnom pípade je lepšie objednať celý lampový modul. Laserové projektory majú udávanú životnosť svetelného zdroja 20000 hodín a viac, čo postačuje na dobu životnosti projektora. Výmenu laserového zdroja nie je možné robiť svojpomocne, v prípade uplynutia životnosti laserového zdroja je projektor potrebné poslať do servisu.


Zvuk - väčšina projektorov je vybavených zvukovým vstupom a reproduktorom. Význam to má pri mobilnej prezentácii z notebooku, kde reproduktor projektora môže mať vyšší výkon a lepší zvuk. Niektoré projektory majú výkon až cez 30W, čo postačuje pre ozvučenie menšej miestnosti, niektoré Home Cinema projektory sú vybavené soundbarom s možnosťou bluetooth pripojenia (Optoma CinemaX). Pre pevné inštalácie sa vždy používa externé ozvučenie.


Technológia - projektory sa líšia použitou technológiou zobrazovania, najrozšírenejšie sú LCD a DLP projektory. Zjednodušene - pri LCD žiarovka presvecuje sústavu LCD monitorov pre každú farebnú zložku a pri DLP sa svetlo prechádzajúce cez farebné filtre odráža od sústavy mikrozrkadielok. Obe technológie majú svoje výhody aj nevýhody. Väčšina výrobcov v súčastnosti už prechádza na DLP technológiu. Čo sa týka používaných zdrojov svetla v projektore - bežné LED projektory majú nízky svetelný výkon a väčšinou sú určené pre zábavu a menšie projekcie. Laserové projektory sú na vzostupe a pomocou nových technológií sú dostupné aj s vysokým výkonom a kontrastom (LED a laser projektory). Výhodou týchto technológií je obrovská životnosť svetelného zdroja oproti halogénovej výbojke. Miniatúrne LED projektory sa dodávajú ako samostatné zariadenia, alebo integrované v rôznych prístrojoch ako mobil, videokamera, fotoaparát..

Inštalácia projektora
stropný držiak projektora

Pre mobilné prezentácie postačuje položiť projektor na stôl a začať premietať. K dispozícii sú rôzne špeciálne mobilné stolíky určené pre projektory alebo môžete mobilný projektor upevniť na bežný fotografický statív alebo videostatív. Mobilné projektory majú na spodnej strane otvor so závitom vhodným na takéto použitie. Pre pevné inštalácie, kde sa projektor inštaluje pod strop sa používajú stropné držiaky projektorov. Vyrábajú sa v rôznych prevedeniach a v nastaviteľných dĺžkach. Projektor sa na držiak inštaluje "hore nohami" pomocou skrutiek do závitových otvorov na spodnej strane projektora (väčšinou sú tri až štyri). Držiak umožňuje jednoduché nastavenie polohy vo všetkých smeroch. Objektív projektora musíte nastaviť kolmo na vertikálnu stredovú os plátna - nie stred projektora! Posun objektívu v horizontálnom smere voči stredu plátna môže byť problém, pretože horizontálnu korekciu obrazu (horizontal keystone) majú len niektoré typy projektorov. Pri premietaní zo stola by mal byť projektor umiestnený niekoľko stupňov pod dolným okrajom plátna, pri stropnej inštalácii niekoľko stupňov nad horným okrajom plátna (tzv. offset, ktorý závisí od typu projektora a použitého objektívu). V prípade väčších odchýlok náklonu projektora má priemetaný obraz lichobežníkový tvar, čo môžete v určitom rozsahu korigovať nastavením vertikálneho skreslenia (vertical keystone). Niektoré projektory ponúkajú i spomínané nastavenie horizontálneho skreslenia čo umožňuje v určitom rozsahu premietanie na plátno mimo vertikálnej osy plátna, tj. premietanie zboku. Profesionálne projektory sú vybavené optickými korekciami keystone čo odstraňuje akékoľvek skreslenie. Lepšie vybavené projektory umožňujú posun obrazu (Lens Shift), tj obraz môžete posúvať horizontálne alebo vertikálne bez skreslení po premietacej ploche, prípadne máte k dispozícii elektronickú korekciu rohov alebo geometrickú korekciu obrazu pre nastavenie akéhokoľvek tvaru premietaného obrazu. Geometrické korekcie sa používajú pri premietaní na rôzne priestorové objekty ako napríklad budovy, autá, sochy a podobne. Držiak projektora je potrebné upevniť na strop v projekčnej vzdialenosti projektora. Kalkulátor projekčnej vzdialenosti získate na stránke výrobcu projektora (napr. Optoma distance calculator), pozor na všeobecné kalkulátory - tieto neudávajú maximálnu možnú veľkosť premietaného obrazu bez skreslania. Niektoré držiaky umožňujú estetické vnútorné vedenie káblov. Pre krátke projekčné vzdialenosti, napríklad pre interaktívne projekčné tabule sa používajú nástenné držiaky. Držiak sa upevňuje nad tabuľu a projektor je zavesený pod ním.


umiestnenie projektora


Pre podhľadové konštrukcie sú často používané motorické výťahy, kde je projektor pomocou elektromotora vysunutý zo stropu. Pokiaľ projektor nie je v prevádzke nenarúša priestor a je zasunutý v podhľade. Inštalácia je náročnejšia a doporučujeme ju zveriť odbornej firme. Projektor je elektrické zariadenie s inštalovanou výbojkou, ktorá produkuje veľké množstvo tepla, ktoré je potrebné odvádzať. Neinštalujte projektor v blízkosti svetelných zdrojov, vykurovacích zariadení, do rôznych krytov a krabíc, alebo v inak náročných podmienkach. Výrazne tým môžete skrátiť životnosť projektora alebo výbojky.

Kvalita projektorov

Pre projektory platí to čo pre celú elektroniku. Skutočných výrobcov je len pár a títo dodávajú projektory spoločnostiam, ktoré ich predávajú pod svojimi značkami. Výrobcov súčiastok pre projektory je ešte menej. Nenechajte sa ovplyvniť rôznymi mýtmi o výrazných výhodách niektorej značky a technológie alebo skreslenými, či v iných hodnotách udávanými parametrami. Lampa projektora je spotrebný materiál, kde väčšinou platí obmedzená záruka. Dajte si pozor na inštaláciu neoriginálnych lámp do projektorov, ktoré sú ešte v záruke. Oprava projektora je drahá záležitosť a môže presiahnuť cenu nového, častokrát po roku lepšie vybaveného modelu. Pri výbere sa zamerajte na to čo skutočne potrebujete, či budete projektor prenášať, či potrebujete veľký výkon, alebo veľké rozlíšenie, či ho budete inštalovať v zafajčenej krčme, alebo v luxusnom klimatizovanom domácom kine.

Zdroj signálu

Rozbočenie signálu - pokiaľ máte jeden výstup pre obraz a chcete k nemu pripojiť kontrolný monitor aj projektor, budete musieť použiť tzv. rozbočovač signálu. Dodávajú sa pre rôzne typy signálov (VGA, HDMI, DVI, DP, SDI, YUV..) v rôznej kvalite spracovania. Napríklad pre VGA rozbočovač si všímajte prenášanú šírku pásma, tá určuje kvalitu výstupných signálov a v akom rozlíšení bude obraz bez skreslení, pre HDMI či obsahuje zosilňovač a pre aké rozlíšenia je určený. Jednoduché rozbočovače vám vyrobia z jedného vstupného signálu dva, tie najzložitejšie majú niekoľko desiatok rôznych vstupv a výstupov, automatické prepínanie vstupu, možnosť nastavenia formátu výstupu, škálovanie vstupov a výstupov, diaľkovú správu atď..


Kvalitu projekcie môže ovplyvniť použitie nevhodných káblov, použitie zlej inštalácie alebo nevhodná distribúcia signálu. Analógové signály pre video, alebo pre VGA signál strácajú na kvalite po niekoľkých desiatkách metrov v závislosti na kvalite použitej kabeláže. U digitálnych signálov ako HDMI prídete o signál pri použití nevhodného kábla po 10-15-ich metroch. Pri potrebe dlhých vedení signálov sa preto používajú distribučné zosilňovače, optické káble alebo vedenie cez Cat5/6/7 káble pomocou prevodníkov a extenderov (Kramer). Pomocou nich dokážete distribuovať obraz aj na vzdialenosť niekoľkých stoviek metrov. Bezrôtový prenos je možný takmer pre každý projektor použitím doplnkových Wifi modulov alebo pomocou od Wifi nezávislých vysielačov a prijímačov signálu. Ich dosah je niekoľko metrov až stoviek metrov podľa technológie.

projektory